вівторок, 7 квітня 2015 р.

Урок – проект з позакласного читання у 4 класі «Невтомні трудівниці»

( На урок – презентацію запрошені всі учні початкової школи)
Тема. НЕВТОМНІ ТРУДІВНИЦІ.
Мета. Розширити інформованість учнів про бджільництво, продукти бджільництва, біологію бджолиної сім’ї; збагачувати словник учнів, розвивати пам'ять, мислення; виховувати любов до української мови, працелюбність, миролюбність, доброту та щедрість, дбайливе ставлення до бджоли – трудівниці.
Хід уроку
1.Організація класу
Доброго ранку! Доброго дня!
Вчора, сьогодні, завжди і щодня!
Хай плещуть долоньки, тупають ніжки,
Працюють голівки і сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!
2.Мотивація до навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми вас запросили на незвичайний урок. А урок у царство комашок.
Загадка
Хто у вулик мед приносить?
Хто смугастий одяг носить?
Працьовита, хоч мала!
Хто це, діточки? … (бджола)
От ми і запрошуємо вас на урок у бджолине царство. Школа, як вулик, а діти, ніби бджілки, в нім. Тому я представляю вам бджолиний рій ( в ролі учні 4 класу).
(Діти під музику у костюмах бджілок забігають у клас. Обов’язково у дівчаток – жовті бантики)
А я сьогодні буду головною бджолою і керуватиму роботою бджолиної сім’ї.

Не за високими горами,
Не за далекими морями,
Не знаю вірите чи ні,
А в Солгутівській стороні
Є шкільне бджолине царство…
Із бджілками познайомтесь
Ви поближче – не відмовтесь!
Їхні думки поважайте,
А як вжалять – вибачайте!
Учень:
Усі ми – учні небайдужі,
Цікаво жити любим дуже!
А що уже талановиті
У бджолинім класі діти!
На цьому вступ кінчаємо-
Урок розпочинаємо!
Учитель: Тема сьогоднішнього уроку «Невтомні трудівниці». Ми на уроці розкриємо сторінки про життя бджіл, про їх користь для людини і природи, узнаєте цікаві факти про бджіл та що про них говорить народ. Учні 4 класу працювали, як бджолиний рій, готувалися довго, шукали матеріали про бджіл в бібліотеці, в інтернеті, брали інтерв’ю у сільських пасічників. Як у вулику в кожної бджоли своє завдання, так і у нас – кожен отримав своє завдання і сьогодні результати пошуку представить вам.
3. Основна частина уроку
НАШ ДЕВІЗ: « Працюй, як бджола: не лише для себе, а й для людей».
ГРУПА № 1 «РОБОТА БДЖОЛИНОЇ СІМЇ».
1.Бджолина сім’я подібна до королівства. У кожному вулику проживає від 20 до 60 тисяч бджіл. Серед них є головна бджола, яку легко впізнати, бо вона значно більша від інших бджіл. Вона відкладає яйця і відповідає за народження сім’ї. Цю бджолу називають маткою. Вона живе понад 5 років, потім старіє, обирають нову – молоду і вона виштовхує стару з вулика.
2.Жодна бджола не втручається у справи інших. Ця комаха живе 2 місяці та є справжнім прикладом виживання в найскладніших життєвих ситуаціях. Наприклад, бджола, яка збирає соняшниковий мед, гине через 2-3 тижні, бо пошкоджує крильця об соняшникове листя. Якщо бджола когось вжалила, вона помирає.
3.Дуже молоді бджоли прибирають у вулику, сторожують гніздо, складають у комірки квітковий пилок, випаровують зайву воду з нектару, переробляють його на мед.
4.Робочі бджоли вилітають збирати корм. Також у бджолиній сім’ї існує зовнішня охорона. Ці бджоли визначають ворога за запахом, не пускають до вулика чужих, ніколи не сплять, мають особливий нюх
 Учитель: Від бджоли ми маємо не тільки продукти бджільництва, а й ту користь, що бджола запилює рослини. Щодня 1 бджола навідує близько 7 тисяч квіток. Недарма бджіл називають крилатими агрономами. Вони запилюють квітучі рослини, завдяки чому утворюється зав’язь, потім – плід і ми збираємо гарний урожай.
ГРУПА №2 «ЦІКАВІ ФАКТИ».
1.У бджоли п’ятеро очей. Крім двох основних, на панцирі голови є ще троє – майже непомітних очей. Ось чому бджоли безпомилково визначають час доби.
2.Швидкість польоту бджоли – 65 км за год. Бджола піднімає вантаж у 2 рази важчий за себе.
3.Щоб видалити зайву вологу з нектару, бджолі треба зробити 27 тисяч змахів крильцями за хвилину.
4,Щоб приготувати 100г меду, бджола повинна взяти нектар із 1 мільйона квіток, принести до вулика 15 тисяч таких вантажів.
ГРУПА №3 «БДЖОЛИНІ ПРОДУКТИ».
1.(Слайд – шоу про мед)
2.Віск використовують для виготовлення свічок, у парфумерії.
3.Прополіс, квітковий пилок, маточне молоко – це цінні ліки. Лікування продуктами бджільництва – АПІТЕРАПІЯ.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Учитель:
Бджілки працювали і втомились,
 Вставай і швидше втому проганяй.
Для настрою, бадьорості і сили
Фізкультхвилинку жваво починай!
***                                                                                       
Бджоли зранку вилітають
І над квітами кружляють.
Крильця свої розминають,
Ніжками всі чеберяють.
1,2,3,4 – набираються всі сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
Як зачують десь нектар,
То присядуть зразу там.
Крильця вгору всі підняли,
Покружляли, політали
Й на місця всі посідали.
***
Учитель: «БДЖОЛА В ІСТОРІЇ».
У народі бджолу вважають святою комахою, тому що у Біблії вона згадується понад 60 разів. У світі існує 3 пам’ятники бджолі: 1 – у Польщі, 2 – у Японії.
Найдавніше зображення бджоли знайшли на скелі в Іспанії ( йому більше 15 тисяч років).
У Київській Русі бджола була у великій пошані. Коли Київський князь Володимир влаштовував свято, то з його погребів викочували гостям по 300 бочок з медом.
У Стародавньому Єгипті люди теж вірили в чудодійну силу меду. Мед входив до складу багатьох ліків.
-         А чи вживаєте ви мед?
-         Коли?
-         У якому вигляді?
-         Що ще знаєте про бджіл?
-         Чи знаєте ви сільських пасічників?

ГРУПА №4 « ПОЕТИ ПРО БДЖІЛ».
( Гумореска Павла Глазового « Як ми з кумом мед качали» - інсценізація)

ГРУПА №5 «ІЗ СКАРБНИЦІ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ».
Прислів’я
-Люди раді літу, а бджола квіту.
-Де багато квіток, там і медок.
-Бджіл тримати – не в холодку лежати.
-Одна бджола меду не наносить.

Народні прикмети
1.     Бджоли вилітають із самого ранку – на ясну погоду.
2.     Бджоли літають допізна – до негоди.
3.     Якщо збирається гроза, а бджоли працюють – дощу не буде.
4.     У вулику сильно дзижчать бджоли – до дощу.

Народні повіря
1.     Якщо на Явдохи ( 14 березня) калюжі повні води – будуть вулики повні меду.
2.     17 квітня – Зосима ( опікуна бджіл). Вітай бджолу на Зосима, будуть рої та вощина.
3.     19 квітня – Івана Старопечерника. Погодуй бджолу на Йвана – нарядять тебе , як пана.
 Учитель: А ще вчені виявили надзвичайно цікаві факти. Виявляється, що бджоли ще й танцюють ( відеозапис танцю бджіл – науковий)
Наші бджілки теж затанцюють вам танець ( під пісню Аліни Гросу «Бджілка»)
4.Підсумок уроку
Бджоли носять в соти мед, а ми у ваші голівки – знання.
-         Що найбільше запам’яталось?
-         Що сподобалось?
Отож, берімо приклад з бджолиної сім’ї: якщо трудитись, то всі разом, як бджілки. Шануйте і бережіть Божу комаху – бджолу, а з нею й нашу колиску – матінку природу!


Бджоли вулик залишають,
Працювати поспішають!
Гостей медом пригощають,
Радості в житті бажають!
( Діти пригощають присутніх медяниками з медом)


1 коментар: