вівторок, 7 квітня 2015 р.

Урок основ здоров'я "Безпека в школі.Конфлікт"


 Мета уроку:
·      з’ясувати з учнями причини дитячого травматизму в школі;
·      скласти правила безпечної поведінки в школі;
·      формувати у дітей уявлення про конфлікт;
·      з’ясувати причини виникнення конфліктів;
·      вчити дітей вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом;
·      виховувати товариськість, стриманість.

 Тип уроку:
комбінований з використанням проектних технологій.

 Обладнання уроку:
кольорові кульки,проектор, ілюстрації із зображенням конфліктних ситуацій, гасло – формула, прислів’я - пазли, «чарівні» окуляри.

Хід уроку
 I.Організаційний момент
Вітання

Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки,
Працюють голівки
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель:Погляньте на дошку. Перед вами є хлопчик і дівчинка. Для їхнього розвитку потрібно ряд факторів. Зачитайте їх. (На кольорових кульках).
1.     Чистота тіла.
2.     Свіже повітря.
3.     Безпечна поведінка.
4.     Міцний сон.
5.     Гарний настрій.
6.     Якісне харчування.
7.     Часті хвороби (кулька чорного кольору).
8.     Шкідливі звички ( кулька коричневого кольору).
9.     Правильна постава.

-         Чи з усіма даними чинниками здоров’я ви згодні? Чому?
-         Чому кульки №7 і 8 на таких кольорах?

III. Повідомлення теми та мети уроку
Це далеко не все, що може впливати на здоров”я людини.Тема сьогоднішнього уроку: « Безпека в школі. Конфлікт.» Ми опрацюємо правила поведінки у школі, виявимо причини дитячого травматизму під час ігор, повчимося вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом.

Ну, що ж, рухаймося далі!

IV.Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя
Школа – це велика країна знань: це уроки, свята, перерви, друзі та недруги. Шкіл на Україні є багато та правила і порядки в них схожі. Дотримання правил учня є обов'язковим елементом шкільного навчання в нашій країні.





             Зупинка «Безпека в школі»

      2.Гра «Правила для учнів»
Спитає вчитель – треба встати  (діти встають)
Дозволить сісти  тихо сядь (сідають ).
Сказати хочеш  не шуми (  притискають палець до рота ),
А тільки руку підніми (піднімають руку ),
У школі парту бережи.
І на парті не лежи .
Щоб урок минув не марно, (підпирають руками голову )
Треба сісти рівно й гарно. (сідають рівно й гарно)

3 Розповідь учителя
Кожного небезпека може чекати будь - де і будь - коли. Та ще й у тому випадку, коли не знаєш, що і чим небезпечно. З цією метою ми створили
інформаційний проект «Безпека в школі.» (додається у Е-версії)
4.Інформаційний проект «Безпека в школі»
1слайд
Інформаційний проект
 “Безпека в школі”
2слайд
Мета проекту:
Формувати навички безпечної поведінки учнів на уроках та під час перерв.
3слайд
Завдання проекту:
-
Визначити небезпечні обєкти у школі та на її території.
- Скласти правила безпечної поведінки на уроках та під час перерв.
4слайд
Учасники проекту(фото дітей, які беруть участь в проекті)
5слайд
Керівник проекту(фото)
6слайд
Групи для досліджень
 (діти попередньо розподіляються на групи для досліджень, на цьому слайді – їхні фото)
7слайд
Пошук інформації відбувався через:
         Інтерв'ю
         Роботу з науковою літературою
         Роботу з дитячою періодичною пресою
         На уроках основ здоровя
8слайд
Інформаційна  сторінка
9слайд
Місця підвищеної небезпеки у школі
( На наступних слайдах у великому форматі – фотографії із зображенням місць підвищеної небезпеки у школі: спортзал, сходи, силові щитки, харчоблок, коридор, вікна і т. д.)

10слайд
Небезпечні об"єкти  на території школи
(Далі слайди – фото спортивного майданчика, люків, дерев, котельні, електропідстанції, смітникової ями, будівлі школи і т.д., в залежності від вашої школи)
11слайд
Не дикі, але небезпечні(фото бродячих котів і собак)
(Фото із слайдів 9, 10, 11 супроводжувати запитаннями: Чому небезпечні? В чому полягає небезпека? Як діяти чи як поводитись біля того чи іншого об'єкта?)
12слайд
Правила поведінки в коридорі  
Ø По коридору не бігай; 
Ø Не штовхай присутніх;
Ø Не підходь до силових щитків;
Ø Не сміти;
Ø Не кричи;
Ø Не принось сторонніх предметів;
Ø Не грайся біля вікна;
Ø Не стрибай по сходах;
Ø Ходи посередині коридору(хтось може раптово відкрити двері і одержите травму).
13слайд
Правила поведінки на уроках трудового навчання
         Роботу розпочинай з дозволу учителя;
         Інструменти використовуй за призначенням;
         Виконуй роботу так, як показав учитель;
         Не розмовляй, будь уважним;
         Під час роботи тримай своє робоче місце в належному порядку, а після роботи, прибери його.
14слайд
Правила поведінки у спортивному залі
         На уроки фізкультури приходь у спортивній формі;
         Без дозволу учителя не вилазь на спортивні знаряддя;
         Не штовхайся;
         Чітко виконуй вказівки вчителя;
         Прикраси та сережки залишай вдома.
15слайд
Правила поведінки в їдальні
         У їдальню не забігай, а заходь спокійно;
         За столом сиди прямо, не клади лікті на стіл, ногу на ногу;
         Не їж поспіхом, пережовуй ретельно їжу;
         Не розмовляй, не смійся;
         Не заходь у харчоблок.
16слайд
Правила поведінки на шкільному подвір'ї
         Не бийся, не бешкетуй;
         Не лізь на дерева;
         Не підходь до старих будівель;
         Обминай каналізаційні люки;
         Обминай смітники;
         Не підходь до електропідстанції;
         Взимку будь обережним під час ожеледі та під час ігор із снігом. Сніг грайливий, але небезпечний;
         На спортивному майданчику грайся тільки під наглядом вчителя;
         Будь обережним з бродячими тваринами. Краще обходити їх стороною.
17слайд
Статистика свідчить
         Випадки дитячого травматизму у школі за останні 10 років почастішали у 7 разів через необережність самих дітей.
18слайд
Висновок
Небезпека може підстерігати кожного будь – де.
Від дотримання правил поведінки в школі залежить життя та здоров'я школяра.



19слайд
Дотримуйтесь правил безпеки у школі,
Будете ви гарні, щасливі, здорові!

     5.Робота з картками (індивідуально, на картках зображення шкільних речей)

Проблемне питання:
Чи можуть бути небезпечними звичайні шкільні речі?
Завдання:
 Обвести червоним олівцем ті речі , які несуть небезпеку.
Висновок:
Сам дбай про свою безпеку.

6.Фізкультхвилинка
Зробимо усі зупинку,
Почнемо фізкультхвилинку!
(Діти виконують рухи під «Учат в школе»)

          Зупинка «Конфлікт»
7.Розповідь учителя
Недисциплінованих школярів, які не дотримуються правил поведінки, небезпека може підстерігати скрізь. Нерідко до травм приводять стосунки, які дехто з’ясовує за допомогою кулаків. А хіба багато глузду в таких жартах, як «підніжки», несподівані стусани в спину, удари по голові книгою або портфелем? За нерозумних розваг навіть проста річ може нашкодити. І тоді кажуть, що виник конфлікт.
-         Що таке конфлікт? Які визначення можна йому дати?
( Конфлікт – це суперечка, яка іноді може призвести і до бійки.)
-         З яких причин виникають конфлікти?
8.Обговорення ситуацій, зображених на малюнках ( зображено конфліктні
ситуації)

9.Гра «Фантазери»
Завдання:
Пофантазуйте, чим можна зарадити конфлікту?

10.Гра «Усі - дехто - тільки Я»
* Нехай встануть усі, хто сьогодні прийшов до школи. (Встають усі діти )
*Нехай встануть усі, хто не хвилювався перед уроком. (Встає дехто)
*Нехай встануть усі, в кого біляве волосся. (Встає хтось один )

Примітка:
Можна підібрати інші завдання та інші ознаки.

Робимо висновок:
Усіх нас дещо об'єднує, але кожна людина є особистістю. Немає на світі схожих дітей геть усім, але кожна людина має користуватися у житті гаслом-формулою:
                         Людина + добро = злагода
11.Складання порад щодо усунення конфліктних ситуацій. З подальшим висновком: « Бійку розпочинають слабаки. Тож не показуйте своєї слабкості».

12. Розучування мирилки
Сварки і бійки часто допомагають вирішити мирилки.
                               Мирилка
Винний я і винний ти.
Так бува у нас завжди.
Тож обоє поклонились,
І швиденько помирились.
Мирись, мирись, мирись,
     І більше не сварись.

     13. Складання прислів’їв – пазлів.(Прислів’я надруковані та розрізані, як пазли)
                               Перед вами складовиця.
                               У ній приказка таїться.
                               Підберіть все до ладу,
                               Визначте її мету.
      
                                   Прислів’я
                  *Бійка до добра не доводить.
                  *Захищатися треба словами, а не кулаками.


14. Психопауза. Гра « Чарівні окуляри».
Через ці окуляри можна бачити тільки хороше. Передаючи їх з рук в руки, назвіть одну гарну рису того, хто поруч.(Діти передають окуляри і називають гарні риси тих, хто поруч, можуть щось побажати. Потім бере окуляри вчитель і промовляє слова:)
                                     
Дуже добрі в мене діти,
Всі чудові, ніби квіти,
І веселі, і грайливі.
 Й до науки не ліниві!


V.Підсумок уроку
-Що нового ви дізналися на уроці?
-Що було найцікавішим?
-Які висновки зробили для себе?
- На згадку про наш урок дарую вам, діти, сердечка із посмішками, які символізують сердечне тепло, а усмішка – єднає людей, згуртовує, радує.
Тож, посміхаймося!!!


                                       

 






Література:
1.Грибань А. Учимося уникати конфліктів.//  Початкова освіта. – 2010. - №6. – с.18, 19.
2.Будна Н.О., Голінщак Ж.А. // Уроки з курсу « Основи здоров'я. 2, 3 клас». – Т.: Навчальна книга. – Богдан, 2007.
3.Лисенко О. Зимові небезпеки.// Початкова освіта. – 2009. - №45. – с. 6-8.
                                                                         



Немає коментарів:

Дописати коментар