УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ, 1 КЛАС
Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами
Т, т («те»)
Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх
алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів,
слів з буквою т («те»); розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати
доброзичливість та бажання допомагати іншим.
Обладнання: конверт із завданням.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
-Хто щасливий, що прийшов до
школи … (посміхнись);
-хто хоче навчитися читати…
(кивни головою);
-хто має гарний настрій
…(махни мені рукою).
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Сьогодні вранці
я одержала телеграму , яка прийшла
на адресу нашого
класу .
Ми
букви алфавіту із
королівства Алфавітія. Дуже
поспішали до Вас
на урок, хотіли
зробити вам подарунок,
але зла чаклунка
зачаклувала нас і перетворила
із живих істот
в неживі. Допоможіть, врятувати
нас !
Ну що,
діти , згодні допомогти
зачарованим літерам Алфавіту. Вони
сподіваються на Вашу
допомогу.
ІІІ. Оголошення
теми та очікуваних
навчальних результатів.
Сьогодні
на уроці:
·
Ми
повторимо вивчені букви, почитаємо склади та слова з ними.
·
Будемо
робити звуковий та
звуко – буквений аналіз слів з твердими
і м’якими приголосними.
·
Вивчимо
нову букву та повчимося читати склади та слова з нею.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. « Як годиться по
порядку все повторимо
спочатку».
Мовна розминка.
Діти,
а ви сьогодні вранці
робили зарядку? ( Так) . Давайте тепер
зробимо зарядку для нашого
язичка, дихальні вправи.
а) Дихальні вправи :
вдих-видих (вдихаємо аромат троянди);
подути на гарячий чай;
з долоньки здмухнути пір'їнку;
б) Вправи для
язика :
«поклацати» язиком як іде коник, як біжить;
в ) Згадаємо всі
назви букв:
Буква А, звук [ а ], буква БЕ , звук [ б ],
г)
Гра « мовний пінг –понг ».
— Діти, сьогодні нам Поспішайко написав листа, але чомусь речення в ньому
недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Поспішайко.
• Звуки бувають голосні і...
(приголосні).
• Голосні звуки в схемі
позначаються... (0)
• Приголосні поділяються на...
(тверді і м’які).
• Тверді позначаються... (–)
• А м’які... (=)
— Ще у
конверті є краплини. Але чомусь у словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що
за слова написані на краплинах.
-Яка буква заблукала? Чому?
А, О, І, Л, У.
К, В, И, Л, М.
— Молодці, Поспішайко вдячний вам за допомогу.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота
над скоромовкою. Гра «Слухняний
ротик»
Спочатку
повільно, а потім швидко
навчимося промовляти скоромовку.
Коло
тину – тінь,
Коло
тіні - тин.
-Який перший
звук ви чуєте
у слові тин?( Т).
Якою фішкою будемо позначати -.
- Який перший
звук ви чуєте у слові тінь ? (Т')
2. Запишіть звукові моделі до
слів тин,
тінь Порівняйте вимову
твердого і м’якого звуків [т]
[т'].
3.Ознайомлення з літерою Т т
Діти, на письмі звуки
[т], [т’] позначаються літерою Т т («те»).
4. Казка про літеру
Кажуть, колись, у давні часи, літера Т
зростала в лісі , як гриб. Від того в неї стовбур, наче в гриба, і капелюшок.
А тепер, коли вона стала літерою, усе
залежить від слова, до якого вона потрапить.
Наприклад, зі словом Тигр вона вважає себе трішечки тигром, але коли кажуть: бегемоТ – теж відгукується.
- Яка ж
ця буква, на що вона
схожа? ( на молоток ).
Тук- тук- тук,
Ток- ток, ток,
Вибиває молоток.
Ним всі цвяхи
заб’єте,
Схожий він
на букву «те».
Молоточок, молоточок.
Поможи забить
гвіздочок.
-
Мною
ви не заб’єте,
-
Я ж залізна буква
«те».
5. Фізкульхвилинка.
VІ. Усвідомлення
змісту.
1. «Попрацюємо у групах і
уважно і активно».
Відгадування загадок. Складання
звукових моделей зі словами
–відгадками.
1.У садочку
там де річка
Під
ногами в нас… (
травичка )
2.Ходить він із
краю в край,
Ріже чорний
коровай….. ( трактор )
3.В стінку ужене гвіздок
Не цеглина….. (
молоток)
4.Хоч і гостра , не зубата.
Копає землю
нам …..( лопата)
5. Купили круглесеньке
Думали – новеньке
А воно
усе в дірках
Труситься в
руках….. (сито).
-
Чиє у словах
відгадках звук т ? Де він
стоїть на початку ? В кінці ?
В середині?
2. Читання
променевої таблиці з буквою
Т.
3.Обвести і порахувати всі букви Т.
Тигр гарчить, гарчить
тигриця —
Пролетіла низько птиця.
І смугасті тигренята
Шкірять гострі зубенята.
Пролетіла низько птиця.
І смугасті тигренята
Шкірять гострі зубенята.
4.Читання складових таблиць.
5.Робота за
букварем.
Читання
променевої таблиці з буквою
Т. – ст.. 90. Колективно ,
індивідуально. Читання слів на сторінці
90.
6. «
Хай радіє дітвора на
уроці буде гра».
( Фізкультхвилинка «
Сонечко»)
7. «Це
завдання особливе –
подарунок для кмітливих ».
Читання слів
у стовпчиках- стор. 92.
Читання луною.
Учитель читає разом
з учнями: учитель - голосно, учні - тихіше.
Верхні рядочки - читають
хлопчики, а нижні - дівчатка.
8.Читання оповідання
«Ластівка » вчителем.
- Як
звали головну героїню
оповідання?
Повторне
читання тексту «луною »
за вчителем.( Читання ланцюжком ).
-
Яку
пору року описано
в оповіданні?
-
Чому
скрикнула Оленка ?
-
Яка
біда трапилася з ластівкою?
-
Як
діти врятували ластівку?
-
Як ви вважаєте, що сталося навесні?
-
Чи можна
сказати, що ластівка подружилася
з Оленкою?
-
Хто
зображений на малюнку?
-
Кого
тримає в руках
Оленка?
-
Який
вираз обличчя у
дітей?
-
VІ.
Рефлексія.
-
9. «
Зробимо останній крок
- підсумуємо урок».
-
Ось і підійшов
до кінця наш урок.
-
- Використовуючи уявний
мікрофон, учитель формулює незакінчене
речення і пропонує
учням висловитись закінчивши
його.
• На
сьогоднішньому уроці для
мене найбільш важливим
відкриттям було ……( взнати на що схожа
буква Т)
• найлегшим було..( робити звукові моделі )
• найважчим
було ….. (працювати в парі )
- Чи
був урок для
вас корисним?
- Чи потрібно
було навчатися ? ( Так)
• Для
чого? ( Я
думаю, щоб дізнатися нове,
цікаве, незвідане ) .
Цей урок
навчив ще прийти на
допомогу друзям у
скрутну хвилину. Ви допомогли
врятувати життя літерам
королівства Азбуки. За це
вони вам дуже
вдячні.
Немає коментарів:
Дописати коментар